Mar 2, 2021

Etkili bir randevu yazılımının sahip olması gereken en önemli 3 özellik

randevu yazılımı

Randevu yazılımları temel amaç olarak hayatınızı kolaylaştırmaya odaklanır. Uzmanlık harici iş yükünüzün azalmasını ve mesleğinizin gereklerini icra ederken aklınızın başka bir sorunda ya da işte kalmamasını sağlamaya çalışırlar.

Randevu yazılımları ile bir kullanıcı ilişkisi geliştirirsiniz. Bu ilişki eğer sizden çok fazla zaman talep ediyor veya sadık bir kullanıcı olmanız size bir avantaj sağlamıyorsa kullanıcı ilişkiniz uzun soluklu olmaz.

Peki bu iki önermenin ışığında bir randevu yazılımının hekimler/uzmanlar için etkili sayılmasını sağlayacak en önemli üç özellik nedir? Bu özellikleri sizin için derledik:

1. Hatırlatıcılar sayesinde kötü sürprizlere izin vermemeli

Hekimler/Uzmanlar olarak günleriniz yoğun geçiyor. Bu yoğunluk içerisinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzmanlık harici iş yükünün sizi düşündürmesi ya da meşgul etmesi problem yaratıyor.

Örneğin randevusunu unutan ya da gelmemeye karar verip sizi haberdar etmeyen bir hasta/danışan tüm günlük planınızı altüst edebiliyor. Asistanınız ya da sizin yaptığınız bir hata ya da bir iletişimsizlik sonucu çakışan iki randevu ve bu randevulara gelen hastalar/danışanlar hem bekleme odanızda problem yaratabiliyor hem de hasta/danışan memnuniyeti noktasında eksi puan almanıza sebep oluyor.

Tüm bu sorunları kötü sürpriz olarak nitelendirirsek; bir randevu yazılımı öncelikle bu sorunla mücadele etmeli ve önüne geçmeli. Bunun da en etkili yöntemi randevu yazılımına entegre bir şekilde çalışan hatırlatıcılar olmasıdır. Randevu oluşturulduğu andan itibaren karşı tarafa gönderilen onaylama mesajıyla başlayan ve randevunun gerçekleştiği ana kadar iletişimi sürdüren bir hatırlatıcı düzeni bu tip kötü sürprizlerle karşılaşmanızı engelleyecek ve olası sorunlarla ilgili size erken uyarı sistemi hizmeti verecektir.

2. Her cihazdan erişilebilir ve kullanılabilir olmalı

Günümüzde internet kullanımı giderek daha çok mobil cihazlara kayıyor. Ülkemizde toplam günlük internet trafiğinin %80’lik bir kısmının mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği düşünülüyor. Hekimlerin/uzmanların da internet kullanımını mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirdiğini düşünmek mantıksız değil. O sebeple etkili bir randevu yazılımının da mobil uyumlu olması gerekiyor.

Hem randevu yazılımınıza hem de size sağladığı tüm hizmetlere mobil cihazınız üzerinden ulaşabilmelisiniz hatta mümkünse bu yazılım sizin için bir uygulama oluşturmuş olmalı ve o uygulama sayesinde tek bir tıkla dilediğiniz an randevu takviminizi görebilmelisiniz. Tüm bu hız ve kolay erişim, veriminizi artıracak ve etkili bir randevu yazılımının gücünü size hissettirecektir.

3. Entegrasyon seçenekleri ve çağrı merkezi desteği sunmalı

Son olarak %100 etkinliğe ulaşmanız için bu yazılımın entegrasyon anlamında da güçlü olması ve size seçenekler sunması gerekiyor. Randevu süreçlerinizi bir çağrı merkezi ile destekler ve özel günlerde SMS atmak gibi çeşitli iletişim kanallarını sizin hizmetinize sunarsa hasta/danışan iletişiminde bir fark yaratmanızı sağlayabilir.

Online varlığınız çok kıymetli. Varlığınızın olduğu her platformda bir randevu takvimi ya da randevu alma seçeneği sunmalısınız. Bu sayede sizden randevu almak isteyen kişilerin işini kolaylaştırabilir ve profesyonel bir imaj çizebilirsiniz. Seçeneği sunmanız için olması gereken en temel şeylerden biri de kullandığınız randevu yazılımının rozetler ( widget ) sayesinde istediğiniz online platforma eklenebilir olması. Bunu sağlayan bir yazılım yer aldığınız tüm online platformları sizin için bir randevu merkezine dönüştürecektir.

Online kanalların gücünden bahsederken çağrı merkezinin önemini vurgulamazsak haksızlık yapmış oluruz. Telefon ile randevu halen sağlık sektöründe önemli bir hareket alanına sahip ve tüm kurumlar, klinikler ya da muayenehaneler bu seçeneği insanlara sunmaya çalışıyor. Bu kadar güçlü bir detayın randevu yazılımınız ile entegre bir şekilde çalışması da gene sizi öne taşıyacak ve tüm randevu trafiğinin hatasız bir şekilde yönetilmesi noktasında en önemli yardımcınız olacaktır.

Tüm bu özelliklere sahip bir randevu yazılımı bulduğunuzda onu hemen kullanmaya başlamanızı ve randevu süreçlerinizi bu yazılıma emanet etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz!